Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – Ministerija) užtikrina įtraukią bei tolerantišką aplinką, lygias galimybes visiems (-oms) darbuotojams (-oms) įvairiose srityse. Visoje organizacijoje taikoma Lygių galimybių politika. Įstaigoje įtvirtintas vienodo atlygio už tokį patį darbą darbuotojams (-oms) principas. Nediskriminavimo ir lygių galimybių principai yra įtraukti į Vidaus tvarkos taisykles.
Ministerija yra lygių galimybių darbdavys, kuriam rūpi darbuotojų įsitraukimas ir įvairovė. Strateginiame veiklos plane įtvirtintas vienas iš Ministerijos veiklos prioritetų – asmenų su negalia teisių apsauga ir paslaugų plėtra. Įstaigos patalpose adresu Vivulskio g. 11 užtikrinama, kad erdvės būtų pritaikytos asmenims su negalia: įrengti taktiliniai takai, aũkštai pažymėti Brailio raštu, taip pat atitinkamai žymimi skaidrūs paviršiai, siekiant tinkamo prieinamumo turintiesiems regos negalią, specialus žymėjimas – lauko ir vidaus erdvėse.
Ministerija sudaro sąlygas darbuotojams derinti darbą ir asmeninį gyvenimą: įstaigos patalpose yra specialiai įrengtas erdvus ir jaukus vaikų kambarys su darbo vietomis.
Ministerijoje siekiama kurti saugią aplinką, todėl užtikrinama konfidenciali bei nešališka skundų pranešimo ir nagrinėjimo procedūra. Vadovaujantis lyčių lygybės principu, sudaryta Vidinės kultūros gerinimo darbo grupė, nagrinėjanti galimus diskriminacijos atvejus darbe, suteikianti pagalbą darbdaviui, imantis visų būtinų priemonių psichologinio smurto prevencijai darbe užtikrinti, bei teikianti pasiūlymus darbdaviui dėl lygių galimybių politikos ir lyčių lygybės įgyvendinimo tobulinimo.
Ministerija prisideda prie lygių galimybių politikos formavimo ir įgyvendinimo privačiame bei viešajame sektoriuose, kasmet įgyvendindama priemones ir iniciatyvas, apie kurias skelbia Lygių galimybių įgyvendinimo veiksmų plano įgyvendinimo ataskaitose.
Ministerija kartu su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje įgyvendino projektą „Vyrų krizių centrų / vyrų organizacijų paslaugų ir jų darbuotojų kompetencijų Baltijos šalyse stiprinimas“. Kartu su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie SADM Ministerija organizavo praktinius mokymus „Kaip parengti kiekvienam prieinamų informaciją?“, kurių metu viešojo sektoriaus darbuotojai buvo supažindinti su lengvai suprantama kalba bei jos svarba. Taip pat Lygių galimybių, moterų ir vyrų lygybės grupė Ministerijos darbuotojams organizavo mokymus „Kaip kurti saugią ir įtraukią darbo aplinką?“.
Be to, Ministerija užsiima nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimu, kad įvairiomis priemonėmis būtų didinamas šalies gyventojų sąmoningumas lygių galimybių ir nediskriminavimo srityje. Įstaiga taip pat teikia vertinimus, rekomendacijas tarptautinėms bei regioninėms organizacijoms dėl lygių galimybių ir nediskriminavimo principo įgyvendinimo ir užsiima kitomis lygių galimybių užtikrinimo iniciatyvomis.
Ministerija yra parengusi ir patvirtinusi Lygių galimybių įgyvendinimo 2024–2026 m. veiksmų planą, kuris yra skirtas ugdyti pagarbą žmogui, užtikrinti teisės aktų, nustatančių nediskriminavimo ir lygių galimybių principus, nuostatų įgyvendinimą, didinti visuomenės teisinį sąmoningumą, supratingumą dėl įvairių diskriminacijos pagrindų, informuoti visuomenę apie vykdomas lygių galimybių ir nediskriminavimo skatinimo priemones, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą lygių galimybių srityje, užtikrinti tarptautinį bendradarbiavimą lygių galimybių ir neapykantos nusikaltimų prevencijos srityse.
Ministerija taip pat yra horizontaliojo principo „Lygios galimybės visiems“ koordinatorė. Nuo 2022 m. Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatymo 4 straipsnyje įvirtintas „lyčių lygybės ir nediskriminavimo“ principas, jo koordinatorė taip pat yra Ministerija. Šis principas nurodo, kad, rengiant ir įgyvendinant planavimo dokumentus, turi būti atsižvelgiama į lyčių lygybės, lygių galimybių ir nediskriminavimo aspektų integravimą planavimo, įgyvendinimo, stebėsenos ir vertinimo etapais. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią kliūtims arba galimybių apribojimams, kurie gali sukelti nepageidaujamas pasekmes moterims ar vyrams, taip pat visuomenės grupėms, galinčioms patirti diskriminaciją.
Siekdama stiprinti lygių galimybių politiką visoje Lietuvoje, Ministerija patvirtino Lygių galimybių, moterų ir vyrų lygybės bei apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir pagalbos smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems asmenims ar smurtą patyrusiems asmenims įgyvendinimo kokybės standartą savivaldybių administracijoms. Taip pat Ministerija teikia metodinę pagalbą savivaldybių administracijoms, stiprina savivaldybių personalo kompetencijas lygių galimybių srityje, organizuodama edukacinius renginius, konferencijas, gerųjų praktikų apsikeitimą, rengdama metodinę medžiagą, teikdama individualias ir grupines konsultacijas.