Lygybės planai

Darbdavio (-ės) pareiga

Tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus darbdaviai (-ės) turi pareigą įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo principus visose su darbo santykiais susijusiose srityse. Tačiau ką tai darbdaviams (-ėms) reiškia praktikoje?

Visų pirma, tai reiškia pareigą nediskriminuoti. Taip pat tai reiškia užtikrinti, kad niekas iš darbuotojų nepatirs nurodymo diskriminuoti, priekabiavimo arba seksualinio priekabiavimo.

Kiekvienas (-a) darbdavys (-ė) privalo užtikrinti, kad darbuotojai (-os) nebus diskriminuojami (-os):

Daugiau nei 50 darbuotojų samdantys (-čios) darbdaviai (-ės) turi imtis ir papildomų priemonių – priimti ir paskelbti įmonės, įstaigos arba organizacijos lygių galimybių politiką ir jos įgyvendinimo priemones, taip pat paskelbti informaciją apie tai, kaip bus prižiūrimas šios politikos įgyvendinimas. Daugiau informacijos rasite „Lygių galimybių politikos diegimas organizacijose“. 

Meniu kairėje pateikiama esminė informacija kiekvienam (-ai) darbdaviui (-ei) apie  diskriminacijos darbo santykiuose prevenciją ir praktines priemones lygių galimybių įgyvendinimui įvairiose darbo santykių srityse.

Naudingi ištekliai

Lygios galimybės darbovietėje. Vadovas darbdaviams 2020
Šiame vadove paaiškinama, kas yra diskriminacija bei kaip darbdaviai (-ės) turėtų organizuoti savo veiklą, kad atitiktų lygias galimybes reguliuojančių įstatymų reikalavimus. Vadove pateikiami praktiniai patarimai, kaip užtikrinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo principų įgyvendinimą šiose darbo santykių srityse: priimant į darbą, sudarant vienodas darbo sąlygas ir profesinio tobulėjimo galimybes, vertinant atliekamą darbą, mokant darbo užmokestį, pritaikant darbo sąlygas žmonėms su negalia, vykdant diskriminacijos, priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo prevenciją ir pan.

Lygių galimybių diegimas organizacijose
Šiame leidinyje pateikiama informacija apie lygių galimybių politikos bei lygybės plano tikslus ir patarimai, kaip sėkmingai ir kokybiškai parengti šiuos dokumentus.

Įvairovės kalendorius
Kalendoriuje pateikiamos svarbiausios nacionalinės ir tarptautinės žmogaus teisių dienos bei šventės, minimos Lietuvoje. Kalendorius padės darbdaviams (-ėms) pažymėti šias progas organizuojant diskusijas ar pakviečiant į svečius ekspertę (-ą), taip atveriant skirtingas su įtrauktimi susijusias temas bei suteikiant darbuotojams (-oms) erdvę užduoti rūpimus klausimus.

E. mokymai „Lygybės ir nediskriminavimo ABC darbuotojams“
Šie mokymai skirti tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus darbuotojams. Mokymų metu nagrinėjamos įvairios galimos diskriminacijos situacijos darbo santykiuose, aptariamos lygių galimybių užtikrinimo temos darbovietėje. Galima pasirinkti mokytis tuos modulius, kurie labiausiai domina: kiekviename jų analizuojamos skirtingos diskriminacijos formos įvairiais pagrindais – lyties, tautybės, religijos, amžiaus, negalios, seksualinės orientacijos bei lytinės tapatybės. Mokymų metu supažindinama su teisės aktais, realiais diskriminacijos pavyzdžiais ir praktiniais patarimais, padedančiais atpažinti diskriminaciją, tinkamai į ją reaguoti ir kurti įtraukią, pagarba grįstą darbo aplinką. Mokymai orientuoti į sąmoningumo ugdymą, teisių pažinimą ir atsakomybės prisiėmimą už lygių galimybių užtikrinimą kasdienėje profesinėje veikloje.

Tinkamas sąlygų pritaikymas žmonėms su negalia – kaip tai įgyvendinti darbovietėje
Šiame leidinyje aprašytos darbdavio (-ės) pareigos užtikrinant lygias galimybes negalią turintiems (-čioms) darbuotojams (-oms) bei pateikiami praktiniai patarimai, kaip darbovietėje sudaryti tinkamas sąlygas žmonėms su negalia.

Psichikos sveikata darbe
Leidinyje akcentuojama psichikos sveikatos svarba, paaiškinama dėmesio šiai sričiai nauda darbuotojams (-oms) ir organizacijoms, pabrėžiama darbo aplinkos įtaka psichikos sveikatai bei pateikiami patarimai darbdaviams (-ėms), kaip sukurti psichikos sveikatai palankią darbovietę ir sustiprinti psichikos sveikatą organizacijoje.